Dusa Katalin

DusaK

Végzettségeim:

2015 200 órás családterápiás alapképzés (Magyar Családterápiás Egyesület)
2011 pszichodráma vezető (Magyar Pszichodráma Egyesület)
2006 pszichodráma asszisztens (Magyar Pszichodráma Egyesület)
2003 mentálhigiénés szakember (Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar – székhelyen kívüli képzés, Szeged)
2000 általános iskolai tanító (Tessedik Sámuel Főiskola, Körös Főiskolai Kar, Békéscsaba)

Bemutatkozás:
Tanítói pályámat a szegedi Gedói Általános Iskolában kezdtem. 2003 óta a Békéscsabai Petőfi Utcai Általános Iskolában tanítok, főleg alsósokat, és nemcsak a „tananyagra”. 2005-től a felnőttképzésben is részt veszek. 6 éven át óraadó voltam a Szent István Egyetem Gazdasági Karán: személyügyi szervező, andragógia és mediátor szakos hallgatóknak tartottam csoportdinamika, kommunikációs és személyiségfejlesztő tréningeket. Az utóbbi 8 évben számos mentálhigiénés, önismereti és kommunikációs tréning vezetésére is felkérést kaptam (pl. Békéscsabai Regionális Képző Központ, későbbi nevén Türr István Képző és Kutató Intézet Békéscsabai Igazgatósága; Euro Consult Oktatási és Tanácsadó Központ – Békéscsaba, Nemzeti Művelődési Intézet – Budapest). 2007 óta vezetek pszichodráma önismereti csoportokat Békéscsabán és Szegeden. 2016 szeptemberétől az SZTE Pszichológia Intézet által indított integratív mentálhigiéné szakirányú továbbképzési szak keretében a pszichodráma kurzus egyik vezetőjeként dolgozom. Tagja vagyok a Magyar Pszichodráma Egyesületnek és a Magyar Családterápiás Egyesületnek.

Saját iskolámban (és más iskolák felkérésére is) egyéni beszélgetésekkel, továbbá csoport- és osztályfoglalkozások keretében igyekszem mentálhigiénés segítséget nyújtani gyerekeknek, osztályközösségeknek, kollégáknak és szülőknek egyaránt. Mindennapi munkámban rengeteget segítenek és jól ötvözhetők eddigi tanulmányaim.

Megkeresnek életvezetési nehézségekkel küzdők, krízishelyzetben lévők, továbbá gyermekeik iskolai teljesítménye vagy iskolai beilleszkedése miatt aggódó szülők is.  Kisiskolásokkal és serdülőkkel is tartok egyéni segítő beszélgetéseket.

Képzésben lévő családterapeutaként folyamatos szupervízió mellett pár- és családkonzultációkat kollégával közösen vállalok.

A pszichodráma módszerrel 1999-ben találkoztam először. Utolsó éves, „identitáskereső” főiskolás voltam, és irigy… a legjobb barátnőmre, aki hamarabb került közel ehhez a módszerhez, melynek hatására érezhetően változni, erősödni kezdett, és egyre jobban érezte magát a bőrében. Tudnom kellett, mi történik ott! … Mégis mitől…, hogyan… és mi kell hozzá? A válaszaim apró mozaikonként raktam össze, kezdetben kételkedve, később egyre nagyobb hittel, mostanra meggyőződéssel: MŰKÖDIK!

Mitől működik? – Talán épp azoktól az „apróságoktól”, amik a hétköznapokból egyre jobban kiszorulnak, elvesznek, hiányoznak: az egymásra figyeléstől, az egymáshoz fordulástól, az elfogadó légkörtől, az őszinteségtől, a bizalomtól, a biztonságérzéstől, a megértésből fakadó belátástól, a könnyektől és a nevetéstől, az önmagunkra és a másikra egyszerre irányuló segítőszándéktól… és nem utolsó sorban a csoportlétből és a módszerből fakadó végtelen LEHETŐSÉGTŐL…

Hogyan működik? –Ismereteket, tapasztalatokat, élményeket gyűjtögetünk magunkról és másokról. A pszichodráma színpadán saját belső világunk közepébe csöppenünk, ahol ráláthatunk jól vagy rosszul működő kapcsolatainkra, a jelenünkre, múltunkra vagy éppen a tervezett jövőnkre, lelassíthatjuk, ha kell meg is állíthatjuk az időt, megláthatjuk az okokat, összefüggéseket, kérdéseinkre válaszokat kaphatunk – önmagunktól, megerősítést – másoktól. Képessé válunk megfogalmazni olyan gondolatokat vagy megélhetünk olyan érzéseket, melyeket korábban nem sikerült. Tanulunk és közben óhatatlanul változunk…

Mi kell hozzá? – Felismerés, igény a változ(tat)ásra, elhatározás, első lépés, kitartás … a többi várhatóan „magától hozzáadódik”.

Elérhetőségek:
+36 30 339 20 29

dusa.katalin{kukac}gmail.com